Відповідно до пункту 20 частини першої статті 17 Закону України "Про Бюро економічної безпеки України", підпункту 6 частини шостої статті 131 Закону України "Про запобігання корупції", підпункту 4 пункту 2 розділу ІІ, підпункту 11 пункту 1 розділу ІІІ Типового положення про уповноважений підрозділ (уповноважену особу) з питань запобігання та виявлення корупції, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 27 травня 2021 року № 277/21, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 липня 2021 року за № 914/36536, Порядку проведення перевірок організації роботи із запобігання і виявлення корупції, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 25 липня 2023 року № 152/23, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 серпня 2023 року за № 1296/40352, пункту 7 розділу І додатка 1 до Антикорупційної програми Бюро економічної безпеки України на 2025– 2027 роки, затвердженої наказом Бюро економічної безпеки України від 27 грудня 2024 року № 223, з метою реалізації уповноваженим підрозділом з питань запобігання та виявлення корупції своїх завдань, функцій та прав у частині повноважень щодо проведення перевірок за дотриманням антикорупційного законодавства
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок проведення перевірок організації роботи із запобігання та виявлення корупції у територіальних управліннях Бюро економічної безпеки України, що додається.
2. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
В. о. Директора Сергій ПЕРХУН
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Бюро економічної безпеки України
04 лютого 2025 року № 16
Порядок
проведення перевірок організації роботи із запобігання та виявлення корупції у територіальних управліннях Бюро економічної безпеки України
І. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає процедуру проведення Сектором запобігання та виявлення корупції перевірок організації роботи із запобігання та виявлення корупції у територіальних управліннях БЕБ (далі – перевірки), а також оформлення результатів перевірок.
2. У цьому Порядку терміни вживаються в значенні, наведеному в Законі України "Про запобігання корупції" (далі ‒ Закон).
3. Перевірці підлягають питання щодо дотримання в діяльності територіальних управлінь БЕБ та їх посадових осіб вимог Закону і прийнятих відповідно до нього нормативно-правових актів, зокрема, щодо:
утворення (визначення) уповноваженого підрозділу (уповноваженої особи) з питань запобігання та виявлення корупції, виконання покладених на уповноважений підрозділ (уповноважену особу) завдань;
розроблення, організації та контролю за здійсненням заходів щодо запобігання корупційним правопорушенням та правопорушенням, пов’язаним з корупцією;
створення та функціонування внутрішніх каналів повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону;
розгляду повідомлень про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону;
вжиття передбачених Законом заходів у разі виявлення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення чи одержання повідомлення про вчинення такого правопорушення працівниками відповідного територіального управління БЕБ;
захисту викривачів;
повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання декларацій;
заборони на одержання пільг, послуг і майна;
спеціальних перевірок;
проведення службових розслідувань за поданнями спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції або приписами Національного агентства з питань запобігання корупції;
притягнення до дисциплінарної відповідальності в установленому законом порядку осіб, які вчинили корупційне правопорушення або правопорушення, пов’язане з корупцією;
надання методичної та консультаційної допомоги з питань додержання законодавства щодо запобігання корупції;
здійснення заходів із виявлення конфлікту інтересів, сприяння його врегулюванню, інформування керівника відповідного територіального управління БЕБ та Національного агентства з питань запобігання корупції про виявлення конфлікту інтересів та заходи, вжиті для його врегулювання;
скасування рішень, виданих (прийнятих) із порушенням вимог Закону.
4. Наказом БЕБ щорічно до 15 лютого затверджується графік перевірок, який повинен містити інформацію про: найменування територіальних управлінь БЕБ, які підлягають перевірці, працівника (працівників) Сектору запобігання та виявлення корупції, відповідального (відповідальних) за проведення перевірки (далі – уповноважена особа), строки (терміни) проведення перевірки, період, який охоплюється перевіркою.
Копія такого наказу БЕБ надсилається територіальним управлінням БЕБ не пізніше ніж за 10 робочих днів до початку перевірки.
ІІ. Проведення перевірки
1. Уповноважена особа під час проведення перевірки має право:
безперешкодно входити до приміщень відповідного територіального управління БЕБ за службовим посвідченням і мати доступ до документів та інших матеріалів, необхідних для проведення перевірки;
на забезпечення на час проведення перевірки робочим місцем, користуватися телефонним зв’язком, комп’ютерною, копіювальною технікою, іншими технічними засобами, необхідними для реалізації повноважень під час перевірки, для оформлення документів та інших матеріалів перевірки;
отримувати з питань, що підлягають перевірці, письмові пояснення від посадових та службових осіб відповідного територіального управління БЕБ;
вимагати припинення дій, які перешкоджають проведенню перевірки.
2. Уповноважена особа під час проведення перевірки зобов’язана:
повно, об’єктивно та неупереджено проводити перевірку в межах повноважень, передбачених цим Порядком;
приймати від посадових та службових осіб відповідного територіального управління БЕБ і розглядати подані за їх ініціативою письмові заяви, зауваження, додаткові пояснення щодо питань, які перевіряються, та з питань, що виникають під час проведення перевірки;
не розголошувати інформацію з обмеженим доступом, отриману під час проведення перевірки, крім випадків, установлених Законом;
повідомляти безпосереднього керівника про наявність реального, потенційного конфлікту інтересів;
повідомляти безпосереднього керівника про інформацію (документи та інші матеріали), яка (які) може (можуть) свідчити про порушення вимог Закону посадовими, службовими особами відповідного територіального управління БЕБ, для реагування в межах їх компетенції.
3. Посадові та службові особи територіального управління БЕБ мають право:
надавати за своєю ініціативою уповноваженій особі додаткові письмові пояснення, зауваження, заяви щодо проведення перевірки;
звертатися до БЕБ із скаргами на дії чи бездіяльність уповноваженої особи.
4. Посадові та службові особи територіального управління БЕБ зобов’язані:
допускати уповноважену особу до перевірки;
забезпечити безперешкодний вхід уповноваженої особи до приміщень відповідного територіального управління БЕБ за службовим посвідченням та надати їй доступ до документів та інших матеріалів, необхідних для проведення перевірки;
забезпечити на час проведення перевірки уповноважену особу робочим місцем, надати їй можливість користуватися телефонним зв’язком, комп’ютерною, копіювальною технікою, іншими технічними засобами, необхідними для реалізації повноважень під час перевірки, для оформлення документів та інших матеріалів перевірки;
надавати письмові пояснення з питань, що підлягають перевірці; надавати відповіді на запити уповноваженої особи;
вживати невідкладних заходів щодо усунення виявлених під час перевірки порушень.
ІІІ. Оформлення результатів перевірки
1. За результатами проведення перевірки складається акт перевірки у двох примірниках за формою згідно з додатком до цього Порядку.
2. Акт перевірки, який підписує уповноважена особа, надсилається відповідному територіальному управлінню БЕБ не пізніше ніж протягом 10 робочих днів з дня завершення перевірки.
3. Один примірник акта перевірки зберігається в Секторі запобігання та виявлення корупції, інший – у територіальному управлінні БЕБ.
4. У разі незгоди керівника територіального управління БЕБ із висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті перевірки, він може подати свої заперечення та/або додаткові документи до БЕБ протягом 5 робочих днів з дня одержання акта перевірки. Такі заперечення та/або документи є невід’ємною частиною акта перевірки.
5. Якщо під час перевірки в діях (бездіяльності) посадових, службових осіб територіального управління БЕБ виявлено ознаки корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, іншого порушення вимог Закону, завідувач Сектору запобігання та виявлення корупції інформує Директора БЕБ про такі обставини шляхом подання доповідної записки протягом 2 робочих днів з дня закінчення строку, визначеного пунктом 4 цього розділу.
Доповідна записка на ім’я Директора БЕБ повинна містити:
опис виявлених порушень;
пропозиції щодо інформування спеціально уповноваженого суб’єкта у сфері протидії корупції – у разі виявлення ознак корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення;
пропозиції щодо вжиття інших заходів реагування – у разі виявлення ознак іншого порушення вимог Закону.
6. За результатами перевірок, визначених графіком, передбаченим пунктом 4 розділу І цього Порядку, завідувач Сектору запобігання та виявлення корупції подає щороку до 15 січня Директору БЕБ звіт у формі доповідної записки на підставі інформації, зазначеної в актах перевірок.
Звіт повинен містити інформацію про:
стан організації роботи із запобігання та виявлення корупції у територіальних управліннях БЕБ;
виявлені порушення вимог Закону та прийнятих відповідно до нього нормативно-правових актів;
рекомендації щодо вдосконалення організації роботи із запобігання та виявлення корупції, а також щодо усунення причин і умов, що сприяли порушенню вимог Закону та прийнятих відповідно до нього нормативно- правових актів (у разі виявлення).
Завідувач Сектору
запобігання та виявлення корупції Андрій ГРАМА