Керівник Територіального управління Бюро економічної безпеки України у місті Києві Назар Константинов взяв участь у засіданні робочої групи Прозорість і підзвітність Київської міської військової адміністрації.
За словами Константинова, упродовж 2024–2025 років було виявлено передумови заподіяння шкоди економічній безпеці столиці у 115 процедурах публічних закупівель на загальну суму понад 9 мільярдів гривень. Проте лише у 17,4% випадків відповідні рекомендації БЕБ були враховані органами місцевої влади.
«Ми не просто виявляємо потенційний ризик – ми надаємо державним органам готові рекомендації, як його уникнути і зберегти кошти платників податків. Їх ігнорування у такий складний час – це безвідповідальність, яка має наслідки», – наголосив керівник Теруправління.
Серед найчастіших ризиків, які фіксують аналітики: завищення очікуваної вартості предметів закупівлі, порушення кваліфікаційних вимог учасниками тендерів, дискримінаційні умови у тендерній документації та відсутність належного обґрунтування бюджетних витрат. Особливу увагу викликають закупівлі, пов’язані з будівництвом укриттів.
Як приклад, закупівля укриття для школи у Дніпровському районі. Там переможець тендеру не мав технічної бази, відповідного персоналу, а вартість будівельних матеріалів була завищена на 21 млн грн.
До обговорення ситуації долучився також голова Київської міської військової адміністрації Тимур Ткаченко. Він наголосив на важливості публічного контролю за закупівлями, особливо в умовах війни.
«Ці факти – це не просто цифри в аналітичному звіті. Це реальні ризики для життя і безпеки мешканців Києва. Якщо на тендерах із будівництва захисних споруд виграють фірми-прокладки без досвіду – це вже не про економіку, це про загрозу життю. Закликаємо КМДА не ігнорувати сигнали від БЕБ і залучати громадськість до моніторингу ризикових закупівель», – підкреслив Ткаченко.