Бюро економічної безпеки України затвердило нормативно-правову базу, методологію та поступово впроваджує технічні рішення для автоматизованого виявлення ризиків вчинення кримінальних правопорушень у сфері економіки.
Наразі аналітики БЕБ напрацювали профілі ризиків вчинення правопорушень, передбачених статтею 212 Кримінального кодексу України (ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів)) та статтею 191 Кримінального кодексу України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), які затверджені відповідними наказами БЕБ.
"Повноцінне впровадження профілів ризиків відповідно до всіх статей Кримінального процесуального кодексу України, які підслідні БЕБ, унеможливить виконання не властивих БЕБ функцій.
Поглиблений та постійний аналіз складових профілю ризику дасть змогу встановлювати системні негативні явища в економіці. Це забезпечить прийняття ефективних управлінських рішень, як на рівні керівництва БЕБ, так і на рівні державних інституцій, які формують бюджетну, податкову та митну політику.
Водночас повноцінне функціонування автоматизованої інформаційної системи з використанням ризик-орієнтованого підходу максимально усуне ймовірні корупційні прояви. Та головне - унеможливить втручання в роботу бізнесу, який працює в межах чинного законодавства”, - зазначив заступник Директора Бюро економічної безпеки України Андрій Пащук.
Інструментом упередження та встановлення ризиків у визначених сферах економіки є впровадження індикаторів (маркерів) профілю ризику.
Аналітики БЕБ установлюють споріднені ознаки, що належать суб’єкту господарської діяльності (СГД), залученому до протиправних схем. За такими ознаками встановлюються й інші факти. Наразі ці критерії оцифровуються, а згодом процес буде автоматизовано. Фактично, БЕБ має на меті створити оцифрований образ такого СГД-порушника.
Передбачається впровадження системи моніторингу, аналізу та оцінки ризиків, використання сучасних методів обробки та аналізу великих обсягів даних. Тільки за умови системного впровадження автоматизованої інформаційної системи з використанням ризик-орієнтованого підходу можна досягти високої ефективності роботи Бюро економічної безпеки України та запобігти майбутнім загрозам, що можуть вплинути на економічну безпеку України.
Нагадаємо, автоматизація процесу виявлення ризиків на основі РОП здійснюється відповідно до Закону України “Про Бюро економічної безпеки України”, наказу БЕБ “Про затвердження Порядку застосування ризик-орієнтованого підходу в Бюро економічної безпеки України” та Указу Президента України “Про Комплексний стратегічний план реформування органів правопорядку як частини сектору безпеки і оборони України на 2023 – 2027 роки”.