Правоохоронці у Львові обговорили процеси розслідування злочинів, які вчиняються із використанням криптовалют, можливості відстеження потоку активів, ідентифікації учасників транзакцій тощо.
Ці та інші питання обговорювалися на міжнародному семінарі, який організувало представництво Консультативної місії Європейського Союзу (КМЄС).
На сьогодні в Україні відсутня відповідна нормативна база, діяльність криптобірж не врегульована і відповідні норми щодо особливостей оподаткування операцій з віртуальними активами не прийнято.
Важливим є те, що операції з криптовалютою можуть використовуватися для виведення коштів за кордон, незаконного ігорного бізнесу та скоєння кримінальних правопорушень.
За результатами аналізу діяльності криптобірж, на думку фахівців БЕБ, Державний бюджет за десять років втратив щонайменше 3 млрд грн податків.
На заході, працівники Територіального управління БЕБ у Львівській області, спільно з колегами із інших правоохоронних органів, обговорили використання інформації з відкритих джерел OSINT у кримінальних розслідуваннях вчинених із використанням криптовалют та нового програмного забезпечення, створеного для розслідування згаданих злочинів.
“Поява криптовалюти стала викликом для правоохоронців не лише в Україні, а й в усьому світі. Основне завдання БЕБ - це захист економіки, боротьба з економічною злочинністю. Аналітики та детективи БЕБ постійно вивчають нові методики розслідування злочинів в сфері віртуальних активів та криптовалют. Для нас важливі знання та постійний обмін досвідом з міжнародними партнерами, фахівцями, правоохоронцями з інших країн”, - зазначив керівник Теруправління БЕБ у Львівській області Микола Попович.
Старший радник КМЄС в Україні з питань OSINT Міхал Вивода зауважив, що анонімність віртуальних активів робить їх зручним інструментом для зловмисників. Відстеження та пошук активів злочинців, які користуються криптовалютами, є надзвичайно складним процесом та потребує постійного професійного вдосконалення.
У семінарі брали участь співробітники СБУ, прокуратури, органів юстиції, Національної поліції, Львівського державного університету внутрішніх справ, судді та міжнародні експерти.
Додатково: КМЄС в Україні офіційно розпочала роботу з 1 грудня 2014 року з метою підтримки реформи правоохоронної та судової системи, протидії корупції та забезпечення прав людини. Місія надає підтримку державним органам України у реформуванні сектору цивільної безпеки шляхом стратегічних консультацій і практичної підтримки заходів з реформування згідно зі стандартами ЄС та міжнародними принципами належного врядування. Консультативна місія Європейського Союзу проводить тренінги з метою підвищення спроможності українських правоохоронців.