У Бюро економічної безпеки України відбувся Форум присвячений захисту інтелектуальної власності під час війни. До заходу долучились представники Офісу Генерального прокурора, Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій, Асоціації правників України, Асоціації DIIA City Union, Асоціації дистриб’юторів України, Асоціації "Укрводка", Федерації роботодавців України, Американської торговельної палати в Україні, Європейської бізнес асоціації, Українського альянсу по боротьбі з підробками та піратством, а також представники правовласників.
Під час Форуму учасники обговорили існуючі інструменти захисту прав у сфері інтелектуальної власності, потрібні законодавчі зміни та результати роботи Бюро у протидії контрафакту.
За словами керівника Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки Олександра Ткачука, детективи концентрують найбільшу увагу на викритті підпільних виробництв та мереж продажу контрафактних товарів. Задокументовано та припинено діяльність 16 масштабних виробництв контрафактної продукції відомих світових брендів на території Київської, Закарпатської, Одеської, Миколаївської, Чернівецької та Кіровоградської областей. Основними каналами розповсюдження контрафактної продукції залишаються великі оптові ринки та on-line торгівля. А джерелами надходження контрафакту на ринок України – підпільні цехи та контрабандні товари переважно з Китаю й Туреччини.
“Детективи скерували до суду 55 кримінальних проваджень відносно понад 95 осіб. Лише з початку цього року 17 особам повідомлено про підозру. Орієнтовна вартість вилученої контрафактної продукції становить: понад 480 млн. грн”, - зазначив під час виступу Ткачук.
Також він повідомив, що задля підвищення рівня комунікації, якості моніторингу й оперативного реагування на факти нелегального обігу контрафактних товарів у БЕБ запровадять контакт-центр з питань захисту інтелектуальної власності.
Водночас заступник Директора Бюро економічної безпеки Андрій Пащук зазначив, що крім виявлення та розслідування злочинів, БЕБ активно долучено до законодавчої роботи в цій сфері. Зокрема фахівці Бюро вже провели аналіз українського законодавства щодо імплементації положень Директив та Регламентів ЄС.
«Є ряд неузгодженостей між європейським та українським законодавством щодо визначення кримінальної відповідальності за злочини проти інтелектуальної власності. Задля їх усунення ми пропонуємо створити робочу групу за участі фахівців УКРНОІВІ та профільних організацій. Крім того, було б доцільно розглянути питання щодо зменшення порогу настання кримінальної відповідальності за вчинення злочинів, передбачених статтею 229 Кримінального Кодексу України», - зауважив Пащук.
Своєю чергою Менеджер з регуляторних питань JTI Україна Євген Кузьменко наголосив, що крім запропонованих змін ефективним інструментом для виявлення виробників тютюнового контрафакту може стати бібліотека зразків готової тютюнової продукції, виготовленої в Україні.
“Усі українські виробники сигарет будуть зобов’язані надавати до цієї бібліотеки зразки своєї продукції. Це дозволить оперативно ідентифікувати нелегальні вироби та обладнання, на якому вони були виготовлені. Такий підхід суттєво посилить можливості правоохоронних органів у боротьбі з нелегальним ринком і допоможе знизити рівень тіньової торгівлі тютюновими виробами в Україні”.
Пропозиції фахівців Бюро підтримали всі учасники форуму, відзначивши позитивну динаміку щодо захисту інтелектуальної власності.
«Ми бачимо прогрес по захисту інтелектуальної власності з боку БЕБ, бачимо оперативний обмін інформацією і всіляко готові підтримати ініціативи Бюро», - заявив заступник Генерального Директора Філіп Морріс Україна Михайло Поляков.
Високий рівень знань та професіоналізму детективів БЕБ також відзначав Євгеній Компанець, заступник начальника юридичного відділу ППФ «Пахаренко і партнери».
Наприкінці заходу представники БЕБ запропонували присутнім долучитись до новоствореного контакт-центру для правовласників та експертів задля подальшої співпраці у сфері захисту ІР.