З початку року детективи Бюро економічної безпеки відкрили 423 кримінальних провадження стосовно фактів нелегального обігу тютюнової продукції, 231 справу скеровано до суду, винесено 137 вироків. За матеріалами БЕБ позбавлені ліцензії 3 відомі тютюнові компанії.
В результаті обшуків детективи Бюро вилучили 16 ліній для виробництва сигарет, з них 5 ліній належали підприємствам, що мали відповідну ліцензію, однак виготовляли у томі числі й сигарети з підробленими марками акцизного податку або без них.
Завдяки проведеним оглядам та обшукам з незаконного обігу тютюнових товарів вилучено майже 7,8 млн пачок сигарет, понад 300 тисяч кілограмів тютюну та 16 ліній з виробництва тютюнової продукції. Орієнтовна вартість вилученого складає один мільярд гривень.
Завдяки здійсненим заходам, в жовтні цього року виторги через РРО у тютюновій галузі збільшились на 3,029 млрд грн у порівнянні з січнем.
Також, за даними дослідницької компанії Kantar Україна, частка тіньового ринку тютюну знизилась з 25,7% наприкінці минулого року до 14,6% в липні 2024 року.
Для запобігання незаконним діям з 1 жовтня на підприємствах, які здійснюють виробництво тютюнових виробів та/або ферментацію тютюнової сировини, встановлено пости Державної податкової служби та відеоспостереження.
Відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», представники ДПС мають здійснювати постійний безпосередній контроль:
* за дотриманням порядку реєстрації обладнання для підготовки або обробки тютюну, тютюнової сировини, промислового виробництва тютюнових виробів
* за отриманням тютюнової сировини, її відпуском, зберіганням, переробкою і використанням у виробництві ферментованої тютюнової сировини та/або тютюнових виробів
* за дотриманням норм втрат та відходів неферментованої тютюнової сировини під час зберігання, транспортування, виробництва ферментованої тютюнової сировини, втрат та відходів ферментованої тютюнової сировини під час її зберігання, транспортування і використання у виробництві тютюнових виробів, витрат ферментованої тютюнової сировини для виробництва тютюнових виробів
* за використанням марок акцизного податку та сплатою акцизного податку.
Зазначені зміни мають унеможливити виготовлення та реалізацію сигарет офіційними виробниками поза обліком Державної податкової служби.